Metre ve Harf Ailesi

Ana sayfa | Hikayeler

 

Metre Kardeşler

 

Yedi kardeş kurtulduklarına fazla sevinemiyorlarmış. Çünkü gemileri batmış, anneleri ve babaları da kaybolmuş. Hem üzülüyor hem de tartışıyorlarmış.
Santi:
-Üzülerek annemizi de babamızı da geri getiremeyiz. En iyisi kendi aramızdan bir lider seçelim. Evlerimizi de yapalım oturalım demiş.

Hepsi de Santi nin söylediklerini uygun görmüşler. Ortanca kardeşlerini, yani kızkardeşlerini kendilerine lider seçmişler. O sırada Mili söze karışmış:

-Liderimizi seçtik, peki soyadımız ne olsun? demiş. Hepsi birden soyadı olarak yine Metre' yi düşünmüşler. Metre'yi soyadı olarak kabul etmişler. Metre bunların hem ortanca kardeşleri, hem liderleri, hem soyadları, hem de tek kızkardeşleriymiş. Böylece yedi kardeşin içinde en etkili isim Metre olmuş.

Metre:

-Kardeşlerim madem ki beni lider seçtiniz, size çok teşekkür ederim. Ancak benim kurallarıma uymak zorundasınız demiş. Kurallını açıklamış:

-Kardeşlerim, birincisi biz yedi kardeşiz. Yedi kardeş olarak çok çalışkan ve dürüst olacağız. Bu halimizle dünyaya örnek olacağız.

- İkincisi, kesin kuralcı olacağız. Heyşeyde ama herşeyde kurallara uyacağız. Hiç bir zaman kural dışına çıkmak yok...

-Üçüncüsü de, evlerimiz kendi boylarımıza eşit küp olacaktır. Örneğin, benim adım Metre, soyadım Metre, boyum Metre, adımım Metre 'dir. Öyleyse evim de boyuma eşit küp olacaktır.

 

Hikayenin devamı kitapta bulunmaktadır.