Metre ve Harf Ailesi

Ana sayfa | Hikayeler

 

Adadaki Ağaçların Sırları

Metre ailesinin bulunduğu adadaki ağaçlar da sahipleri gibi çok düzenli ve ölçülülermiş. Eğer bir elma ağacında sekiz elma varsa, diğer elma ağaçlarında da sekizer elma oluyormuş. Bir kayısı ağacında yirmi tane kayısı varsa, diğer kayısı ağaçlarında da yirmişer kayısı oluyormuş. Bu adadaki nar ve çam ağaçları daha hünerli ve daha sihirliymiş.

Nar ağaçlarında sadece birer tane nar olurmuş. Bu ağaçlara bir kişi çarparsa sadece bir tane nar düşermiş. Ancak iki kişi, üç kişi çarparsa sihirli olduğu için kişi sayısı kadar nar düşermiş. Yani fazla vurmadan etkilenmezmiş. Bu nedenler nar ağaçlarına bir meyveli ağaç, bir(1) e de çarpmada etkisiz eleman demişler.

Ancak kışın kuşları ve diğer canlıları en çok çam ağaçları barındırırmış. Çam ağaçlarının en büyük özelliklerinde birisi de kendisine çarpan insanları yutmasıymış. Bir gün bu ağaçların etrafında çocuklar oyun oynuyorlarmış. Yanlışlıkla bir çocuk çam ağacına çarpmış. Ağaç çocuğu hemen yutmuş. Tabi ki bu bir sihirmiş, çocuk bir süre sonra tekrar ortaya çıkmış. Ayrıca çam ağaçlarının hiç meyvesi olmazmış. Sihirli oluşunu da herkes biliyormuş. Bu yüzden çam ağaçlarına sıfır meyveli ağaç, sıfır (0) a da çarpmada yutan eleman demişler.

 

Hikayenin devamı kitapta bulunmaktadır.